Prace ogrodowe jesienią

Wszystko co musisz wiedzieć o pielęgnowaniu ogrodu jesienią

Jesień to wyjątkowy czas dla każdego właściciela ogrodu czy ogrodnika.

Zbliża się czas odpoczynku i regeneracji roślin. Jednak dla ludzi, jesień to okres intensywnych prac ogrodowych, oczywiście przy założeniu, że chcą w przyszłym roku mieć równie piękny lub jeszcze piękniejszy ogród 😉

Chcąc przygotować ogród do zimy wykonaj następujące czynności.

Pielęgnacja trawnika jesienią.

Zadbany trawnik do wizytówka każdego ogrodu. Podejmij kilka kroków aby jego świetność nie przemijała.

Ostatnie koszenie trawnika – przed nadejściem pierwszych przymrozków przystrzyż trawnik, na wysokości ok. 4-5cm. Zbyt krótka trawa będzie bardziej narażona na choroby i mniej odporna na niskie temperatury.

Jeśli trawnik jest mocno zagęszczony lub zbyt zbity, przeprowadź aerację (napowietrzanie), co pozwoli korzeniom lepiej oddychać poprzez rozluźnienie ich struktury.

Do przeprowadzenia zabiegu pielęgnacyjnego trawnika możesz również wykorzystać wertykulator, który jednocześnie napowietrzy trawnik jak również usunie z jego powierzchni mech i filc. Taki zabieg zminimalizuje ryzyko powstania podczas zimy wszelkiego rodzaju chorób grzybowych i wirusowych.

Zastosuj nawóz jesienny, bogaty w potas i fosfor. Wzmocnisz trawnik jednocześnie nie pobudzając go do dalszego wzrostu ze względu na brak w mieszance Azotu.

 

Pielęgnacja traw ozdobnych i bylin jesienią

W większości naszych ogrodów królują byliny a od kilku lat na piedestale stoją również trawy ozdobne. Zatem co należy zrobić aby w przyszłym sezonie cieszyć się równie bujnie kwitnącymi trawami i bylinami jak w tym roku?

Trawy ozdobne – jesienna pielęgnacja

Różnorodność traw ozdobnych jest ogromna, dlatego tak bardzo cieszą się powodzeniem w naszych ogrodach.

Jeśli zauważysz zamieranie liści traw, oznacza to, że nadeszła najwyższa pora do przygotowania ich do zimy. Zbierz wszystkie części nadziemne rośliny i zwiąż je razem tworząc snopki. Najlepiej zwiąż je w 2-3 miejscach.

Takie zabiegi najlepiej przeprowadzać w możliwie suchy i ciepły dzień, ponieważ z jednej strony jest łatwiej i wygodniej a z drugiej minimalizujemy ryzyku gnicia liści z powodu zalegającej wody między źdźbłami.

WAŻNE- Nie ścinaj trawy na zimę, nawet jeśli wszystkie jej liście są uschnięte!

W przypadku kiedy trawa na zimę zostałaby ścięta może dojść do zniszczenia systemu korzeniowego. Może się tak wydarzyć ze względu na zamarzniętą wodę, która dostałaby się przez odsłonięte tkanki rośliny w skutek ścięcia liści.

Byliny – jesienna pielęgnacja

Jak wiadomo każda roślina ma inne wymagania siedliskowe tak samo potrzebuje innej pielęgnacji i przygotowania do czasu spoczynku.

Są jednak pewne kryteria i sposoby, które możemy dostosować do roślin naszych ogrodów.

Okrycia będą wymagać rośliny młode, niedawno posadzone jak również wrażliwe gatunki i ich odmiany.

Jeśli w twoim ogrodzie są wyjątkowe, kolekcjonerskie rośliny, sprawdź czy nie wymagają one okrycia nawet jeśli są to dorosłe osobniki.

Masz w swoim ogrodzie rośliny egzotyczne, np. papirus lub bananowiec? Koniecznie przezimuj je w zacienionym pomieszczeniu o obniżonej temperaturze.

Zabezpiecz krzewy

Warto osłonic na zimę młode okazy krzewów aby zminimalizować ewentualne porażenia mrozem, w skutek czego w przyszłym roku trzeba będzie posadzić nową roślinę.

Przykłady roślin mogące wymagać okrywania na zimę: różaneczniki, ostrokrzewy, budleje, hortensje ogrodowe, róże.

Jeśli w twoim ogrodzie znajdują się np. jałowce o pokroju kolumnowym lub róże pnące, zwiąż je ! Szkoda ryzykować połamaniem ich gałęzi/pędów ze względu na ciężar zalegającego lodu i śniegu.

Pamiętaj ! – okrywając rośliny na zimę, stosuj materiały, które pozwolą im oddychać.

Takimi środkami ochrony są białe agrowłókniny (ale nie agrotkaniny), słoma, tkanina jutowa, liście zebrane po grabieniu oraz kora sosnowa.

Podziel i posadź

Przez kilka lat w twoim ogrodzie rosną byliny w tym samym miejscu i widzisz że ich kondycja, jakość kwitnienie jest coraz słabsza?

To znaczy, że nadszedł czas na podział!

Jesień to najlepszy czas na takie prace.

Wystarczy wykopać całą roślinę oraz za pomocą szpadla dokonać podziału karp. Ważne aby dzieląc przydzielić do każdej nowej kępy 3-4 silne pąki oraz pozostawić część korzeni.

Roślin, które mogą potrzebować zabiegu podziału jest wiele, oto kilka z nich: runianka japońska, skalnica, goździk pierzasty, zawciąg nadmorski, żagwin ogrodowy, liliowce, bodziszki, funkie czy bergenie.

Posadź rośliny cebulowe jesienią.

Chcesz żeby twój ogród już od wiosny tętnił życiem? Posadź rośliny cebulowe!

Jesień to świetny moment na sadzenie cebul, które już wiosną będą cieszyć oko np. krokusy, narcyzy, hiacynty, czosnki ozdobne, tulipany czy szafirki.

Posadź cebule na głębokość odpowiadającej 3-4 wysokościom sadzonej cebuli.

Czy jak konkretnie?

Załóżmy, że sadzone przez Ciebie cebula ma wysokość 3 cm, a więc posadź ją na głębokości 9-12 cm pod powierzchnią ziemi.

Jak widać praca w ogrodzie mogłaby się nie kończyć a jego skrupulatna pielęgnacja to klucz do sukcesu w kolejnym sezonie. Jesienią zadbaj o trawnik, dokonując ostatniego koszenia, napowietrzania i nawożenia, aby był zdrowy i gęsty. Przygotuj drzewa, krzewy byliny i trawy do zimy zabezpieczając przed skutkami niskich temperatur.

Nie zapomnij o wiosennym urozmaiceniu swojego ogrodu roślinami cebulowymi oraz podziale bylin, które utraciły swoją siłę, a która mogą odzyskać już od przyszłego lata.

Udanych prac ogrodowych 😊