Końcówka lata w ogrodzie, to nie tylko żółknące liście, ale to przede wszystkim czas pierwszych porządków, które kończą okres wegetacyjny i przygotowują ogród do zimy. To również dobry moment by rozplanować jesienne nasadzenia drzew, które już wkrótce staną się ozdobą rabat.
W sierpniu ogród przygotowuje się już do nadejścia jesieni. Widać to przede wszystkim po przebarwiających się liściach, a także owocach, które na wielu krzewach ozdobnych zaczynają już dojrzewać. To moment, w którym również właściciele ogrodów powoli rozpoczynają prace porządkowe, korzystając z ostatnich ciepłych dni i wieczorów. Jakie prace warto wykonać w sierpniu?
Przygotowania do jesieni – czyli podstawowe prace pielęgnacyjne
W sierpniu ogród należy stopniowo przygotowywać do jesieni, choć nie można zapomnieć o stałych pracach do których należy podlewanie, czy plewienie. Wody potrzebują teraz szczególnie rośliny zimozielone, które zawiązują pąki, jak rododendrony czy pierisy.
Do bieżących prac w sierpniowym ogrodzie należy także usuwanie przekwitniętych kwiatostanów bylin oraz róż, dzięki czemu część z nich zachwyci ponownym, acz mniej efektownym kwitnieniem. W pierwszej połowie sierpnia wykonuje się także ostatnie formowanie zimozielonych żywopłotów, dając roślinom czas na regeneracje.
Druga połowa sierpnia to dobry moment na przesadzanie piwonii, pamiętając by obficie je podlać. Po 15 sierpnia rozpoczyna się także przygotowanie ogrodu do wiosny, czyli sadzenie poszczególnych roślin cebulowych, do których zalicza się krokusy czy lilie.
Sierpień w ogrodzie to również moment, w którym nawozy azotowe powinny zostać schowane – zastępują je nawozy jesienne, które wspomagają rośliny po zakończeniu okresu wegetacyjnego, zwiększając ich odporność na silne mrozy.
Wiosenne porządki w sierpniowym ogrodzie
Ogród sierpniowy to również doskonały czas by wykonać prace przygotowujące ogród do wiosny. To przede wszystkim pobieranie zdrewniałych łodyg na sadzonki, jak i monitorowanie i bieżące usuwanie zainfekowanych roślin.
Stała pielęgnacja ogrodu uzupełniona powinna być zbieraniem nasion roślin jednorocznych, które zasilą ogród już w przyszłym roku. Sierpniowe słońce doskonale osusza przekwitnięte kwiatostany malw, nagietków czy rudbekii, dzięki czemu mogą one znów zachwycać swoimi kwiatami w przyszłym roku.
W sierpniu warto także zebrać zioła, które suszy się w przewiewnym i cienistym miejscu – to zarówno mięta i lawenda, jak i majeranek czy lubczyk. Warto także pokusić się o jesienno-zimową dekorację złożoną ze wspaniałych suchych bukietów, które można zebrać właśnie teraz.
Planowanie nasadzeń, czyli jesienne przygotowania
Jesień to najlepszy okres do nowych nasadzeń, ale także i do przesadzania. Rośliny zdążą dzięki temu zregenerować swój system korzeniowy zachwycając wiosną bujnym kwitnieniem lub wzrostem. Choć prace te rozpoczyna się pod koniec września, sierpień jest najlepszym momentem by je zaplanować. Późnym latem doskonale widać puste miejsca w ogrodzie, szczególnie po wycięciu uszkodzonych gałęzi, czy usunięciu chorych sadzonek. Warto zatem zaplanować zmiany, dobierając odpowiednie krzewy oraz drzewa, które wprowadzą do ogrodu nowe życie.
Sierpień w ogrodzie jest równie piękny, jak czerwiec i lipiec, jeśli rośliny zostały odpowiednio dobrane. Ale to również czas, w którym należy poddać je odpowiedniej pielęgnacji, aby rabaty zachwyciły w kolejnym sezonie. Prace wykonane teraz odwdzięczą się już wiosną.