Iglaki

Nietuzinkowe niskie iglaki na rabaty i… skalniaki

To, co zachwyca nas w iglakach, to właśnie to, że niemal wszystkie są zimozielone, a zatem stanowią całoroczną ozdobę ogrodu. Iglaki nie muszą być wielkimi drzewami – wiele z nich zachowuje karłowatość, dzięki czemu idealnie sprawdzą się także w małych przydomowych ogrodach.

Iglaki to nie tylko wielkie świerki czy sosny, ale także małe krzewy ozdobne, które mogą mieć kolumnowy lub płożący pokrój. Niektóre z nich możemy dowolnie formować nadając im wymarzony kształt niczym z francuskich ogrodów. Zaletą iglaków na rabatach i skalniakach bez wątpienia jest to, że są ozdobne przez cały rok.

Iglaki w ogrodzie – tło dla koloru

Iglaki od zawsze cieszyły się dużą popularnością w polskich ogrodach – powód jest oczywiście jeden: pozostają zielone przez cały rok (oczywiście z wyjątkiem modrzewia). Ta wyjątkowa zieleń stanowi doskonałe tło dla kwietnych rabat, ale też i świetnie sprawdza się jako żywopłot, który osłania nas przed wiatrem.

Zmiany klimatyczne, jakie następują w ostatnich latach sprawia, że niektóre z drzew nie są odporne na długotrwałą suszę, a tym samym narażone są na działanie szkodników, jak na przykład większość odmian świerków. Na szczęście nie są to jedyne iglaki, a w ich miejsce z powodzeniem możemy posadzić między innymi sosny, które mogą mieć też niski pokrój. Które iglaki warto wybrać na rabaty, a które na skalniaki?

Iglaki na osłonę, czyli zimozielony żywopłot

W polskim krajobrazie do tworzenia żywopłotów najczęściej wykorzystuje się tuje. Mimo, że żywotniki są szybkorosnące i nie wymagają specjalnej pielęgnacji, coraz częściej wymienia się je na rodzime jałowce. Mniej wprawny ogrodnik z trudem dostrzeże różnice, bowiem oba krzewy na pierwszy rzut oka prezentują się podobnie. Zaletą jałowców jest jednak ich odporność na suszę i fakt, że preferują one stanowisko słoneczne. Doskonale rosną w towarzystwie brzozy, a zatem w przypadku działek leśnych jałowiec to doskonały wybór.

Inną, przez wielu uważaną za najpiękniejszą, roślinę żywopłotową uznaje się cis. To również gatunek, który występuje naturalnie na terenie Polski, jednak jego wadą jest bardzo słaby przyrost, dlatego aby uzyskać piękną zieloną ścianę należy poczekać wiele lat.

Bez względu na to, czy wybierzemy tuje, jałowce czy cisy, każda z tych roślin doskonale sprawdzi się na żywopłot stanowiąc piękne, całoroczne tło dla pozostałych roślin.

Iglaki na rabaty i skalniaki, czyli mnogość zimozielonych form

Piękno rabat i skalniaków tkwi nie tylko w doborze kolorowych roślin kwitnących, ale też i w kaskadach, które możemy stworzyć za pomocą niskich krzewów. Wyjątkowe miejsce wśród nich mają właśnie iglaki – posiadają wiele form i nawet dorosłe formy niektórych odmian nie osiągają zawrotnych wielkości.

Na skalniakach, ale też i na rabatach zwisających warto pokusić się o iglaki płożące, jak tuje czy jałowce – z biegiem lat tworzą one niesamowity dywan, który jest przepiękną ozdobą ogrodu. Aby wprowadzić nieco pięter na rabaty, sprawdź iglaki dostępne w naszej szkółce roślin Ulińscy, do których zalicza się między innymi:

  • różne odmiany sosny czarnej – większość z nich jest karłowata i nie przekracza 70 cm;
  • świerki – odmiana czeska ma niecały metr i zachwyca swoimi płaczącymi gałązkami tworząc niesamowitą kulę na rabacie;
  • świerki serbskie – występują w wielu niskich odmianach, które doskonale sprawdzą się na rabatach i skalniakach;
  • cyprysiki – swoim wyglądem przypominają tuje, jednak rosną wolniej;
  • jodły – to nie tylko wielkie drzewa, ale również odmiany karłowe, które doskonale uzupełnią słoneczne rabaty;
  • modrzewie – mimo, że gubią na zimę igły, są jedną z najwspanialszych ozdób ogrodu.

Na rabaty warto włączyć też klasyczną kosodrzewinę czy iglaki szczepione na pniu, które mogą nieco górować nad kwiaty ciesząc wyjątkowym i nietuzinkowym pokrojem. Zapraszamy do odwiedzenia naszej szkółki roślin Ulińscy pod Grodziskiem Mazowieckim – znajdą tu państwo wiele ciekawych i wyjątkowych odmian iglaków, które sprawdzą się na rabatach i skalniakach. Nasi pracownicy z przyjemnością doradzą w doborze iglaków i zaprezentują ich walory, tak aby nie tylko spełniły oczekiwania, ale przede wszystkim by były najwspanialszą ozdobą ogrodu.