Hortensja to wspaniały krzew, dla którego miejsce znajdzie się w każdym ogrodzie. Pasuje do nowoczesnych fasad, jak i rustykalnych ogrodzeń. Swoją popularność zawdzięcza nie tylko niezwykle urokliwym kwiatom, ale i łatwej uprawie. Jaka odmiana hortensji wytrzyma silne mrozy, a która zachwyci wspaniałymi kolorami?
Hortensja hortensji nierówna. Wyróżnia się przede wszystkim trzy rodzaje tego wspaniałego krzewu: ogrodową, bukietową oraz drzewiastą, choć w ogrodach króluje także pnącze, które świetnie nadaje się do pokrycia altanek czy domowych fasad. Każda z nich ma swoje indywidualne wymagania, dlatego też warto wiedzieć, jak o nie odpowiednio zadbać!
Hortensja – przybyszka z lasów tropikalnych
Hortensje znakomicie odnajdują się w polskich ogrodach choć są to rośliny ozdobne pochodzące głównie z Azji oraz Ameryki Południowej. Rosną tam na brzegach potoków, a także pną się wysoko po drzewach. W Europie na dobre zadomowiły się w ogrodach, ciesząc oko od połowy lipca, aż do kolejnej wiosny, bowiem niezwykle ozdobne koszyczki pozostają na krzakach przez całą zimę.
Hortensje przeważnie lubią stanowiska półcieniste, wilgotną i żyzną glebę, choć należy pamiętać, że każda odmiana ma swoje indywidualne preferencje. Nie są to rośliny inwazyjne, dlatego też nie zagrażają ekosystemowi. Do tego cieszą spektakularnymi kwiatami – ogromnymi wiechami w kilku kolorach, śnieżnobiałymi kulami, a nawet niepowtarzalnymi kolorami błękitu, które nawet po przekwitnieniu są wspaniałą ozdobą zimowego ogrodu. Ich niezwykła uroda oraz łatwość w uprawie, sprawia, że jest to krzew, który uwielbiają miłośnicy ogrodów.
Hortensja bukietowa – azjatycka księżniczka
Do najpopularniejszych mieszkanek w polskich ogrodach zalicza się hortensje bukietowe. Pochodzą z Azji i w naturalnych warunkach osiągają nawet 4 metry wysokości. Są w pełni mrozoodporne, w Polsce nie mierzą na ogół więcej niż 2 metry – mimo to są imponujące.
Ten gatunek hortensji najlepiej czuje się na glebie przepuszczalnej i wilgotnej, preferuje też stanowisko osłonięte od wiatru i słoneczne, acz doskonale radzi sobie także w półcieniu, a wspaniałymi kwiatostanami mogą cieszyć się także właściciele działek leśnych, w których dominuje gleba piaszczysta. Odczyn gleby, w jakiej posadzone zostaną hortensje bukietowe powinien być lekko kwaśny, choć doskonale radzą sobie także w pobliżu rododendronów oraz wielkich iglaków.
Hortensje bukietowe należy podlewać bardzo obficie, ale rzadko – woda powinna dotrzeć do bryły korzeniowej, dzięki czemu kwitnienie będzie imponujące.
Odmian hortensji bukietowych jest bardzo wiele i różnią się od siebie zarówno pokrojem kwiatostanów, jak i kolorem poszczególnych kwiatów. Do najpopularniejszych zalicza się bez wątpienia Vanilla Fraise (biało-różowa), a także Phantom o wyjątkowo okazałych wiechach. Charakterystyczne dla hortensji bukietowej są jej stożkowe kwiatostany, które zdobią ogród także zimą.
Hortensja bukietowa kwitnie na pędach jednorocznych, dlatego też wymaga wiosennego przycięcia.
Hortensja drzewiasta, zwana również krzewiastą – imponująca ozdoba ogrodu
Hortensje drzewiaste zwane są także krzewiastymi – to właśnie do nich zalicza się wspaniała Annabelle, która gości niemal we wszystkich polskich ogrodach. Charakteryzują się kulistymi kwiatami, dorastając także do około 2 metrów wysokości, choć wiele zależy od konkretnej odmiany.
Podobnie, jak hortensje bukietowe wymagają gleby żyznej, przepuszczalnej, lekko wilgotnej, o delikatnie kwaśnym odczynie, choć w porównaniu do azjatyckich kuzynek zdecydowanie wolą stanowisko cieniste lub półcieniste.
Hortensje drzewiaste warto obsypać korą, dzięki czemu znacznie łatwiej będzie utrzymać wilgotne podłoże. W odróżnieniu od hortensji ogrodowych, należy podlewać je częściej, szczególnie w okresie suszy. Charakteryzuje się dużą mrozoodpornością, dlatego też świetnie poradzi sobie w każdym zakątku Polski.
Oprócz Annabelle w polskich ogrodach ogromną popularnością cieszy się odmiana Pink Annabelle o różowych kwiatach, a także Polar Bear, który wyróżniają ogromne kwiatostany. Kwitnie na pędach jednorocznych, dlatego też wymaga wiosennego cięcia.
Hortensje ogrodowe – delikatne panny w ogrodach
W Polskim klimacie zdecydowanie najlepiej czują się odmiany hortensji wysoce mrozoodporne, czyli bukietowe i krzewiaste. Ale również hortensje ogrodowe można z powodzeniem uprawiać na rabatach, pomimo, że nie są one w pełni mrozoodporne, zapewniając im odpowiednią ochronę.
Hortensje ogrodowe są nieco bardziej wymagające, szczególnie wiosną – to właśnie wtedy są najbardziej narażone na przymrozki, które mogą uszkodzić pąki kwiatowe. Kwitną na starych pędach, dlatego też ich przycinanie ogranicza się do usuwania suchych i martwych pędów. Cenią żyzną i przepuszczalną glebę, najlepiej wilgotną o odczynie lekko kwaśnym. Dobrze czują się na stanowiskach słonecznych i półcienistych, ale najlepsze będzie dla nich poranne słońce oraz popołudniowy cień.
Hortensje ogrodowe występują w wielu kolorach, choć do najpopularniejszych z pewnością zalicza się różową oraz czerwoną.
Pnącze rodem z dżungli, czyli hortensja pnąca
Pnącza w ogrodzie tworzą tajemniczy ogród, zasłaniają też te miejsca, które chcemy ukryć. Wiele z nich jest niezwykle delikatnych lub bardzo ekspansywnych, dlatego też hortensja pnąca jest doskonałą alternatywą. Dorasta do 25 metrów, ale w porównaniu do winobluszczu czy bluszczu nie jest aż tak ekspansywna.
Preferuje miejsca cieniste i wilgotne – potrzebuje podpór, dlatego też świetnie sprawdzi się jako pnącze na altanę lub ścianę domu. Nie wymaga specjalnej pielęgnacji ani cięcia, a dodatkowo jest to roślina wyjątkowo przyjazna ptakom, które uwielbiają robić w niej gniazda.
Nowe odmiany hortensji
Niesamowite kwiatostany hortensji sprawiają, że jest to jedna z tych roślin, która wciąż pojawiać się będzie w nowych odmianach. Jedną z nich jest hortensja ogrodowa TABLETENSIA®. To niewysoka roślina, która charakteryzuje się bardzo obfitym kwitnieniem, które sprawia, że krzew wygląda jak bukiet kwiatów. Jest bardzo zwarta, ma płaski kształt, dlatego też znakomicie prezentuje się jako ozdoba stołu lub tarasu.
TABLETENSIA® preferuje stanowisko półcieniste i cieniste, podłoże próchnicze, lekko kwaśne i wilgotne. Należy ją podlewać regularnie, ale pamiętając, że przelanie może prowadzić do przegnicia korzeni. Doskonale czuje się w pojemnikach, jest także stosunkowo odporna na mróz, wytrzymując do około -23 stopni Celsjusza, dlatego też w przypadku wysokich fal mrozu, warto ją okrywać włókniną.
Hortensje są wyjątkowymi krzewami w ogrodzie. Różne gatunki i setki odmian sprawiają, że idealną roślinę dla siebie znajdzie każdy. Choć hortensje kwitną od drugiej połowy lipca aż do końca września, są niezwykłą ozdobą ogrodu także zimą, szczególnie gdy ich zaschnięte kwiatostany pokryją się delikatnym szronem.