jak-przygotowac-ogrod-do-wiosny

Jak przygotować ogród do wiosny?

Wiosna, wiosna ach to Ty! Pierwsze marcowe promienie słońca przypominają nam o przygotowaniu ogrodu do wiosny.  W tym okresie czeka nas trochę pracy, dzięki której rośliny odwdzięczą się wspaniałym kwitnieniem oraz bujnym wzrostem. Od czego zacząć?

Prace ogrodowe dostosowujemy do pory roku, choć najważniejsza jest aura, jaka panuje za oknem. Warto pamiętać, że w jednych regionach w kraju roztopy przychodzą znacznie wcześniej niż w innych, a zatem i sezon wegetacyjny roślin bywa różny. Nie mniej, marzec to czas w którym należy powoli przygotowywać ogród do sezonu. Od czego zaczynamy?

Marcowe porządki – czas na przegląd wyposażenia

Wiosenne porządki rozpoczynamy przede wszystkim od sprawdzenia stanu narzędzi. To dobry moment, aby poddać je konserwacji, czyli naostrzeniu czy naoliwieniu. Jeśli korzystamy z elektronarzędzi, również i je należy we właściwy sposób przygotować wymieniając filtry powietrza i paliwa, a także olej.

Na początku wiosny dobrze jest też ocenić stan mebli ogrodowych – niektóre będą wymagały pomalowania, inne wystarczy oczyścić. Przed rozpoczęciem sezonu wegetacyjnego roślin dobrze jest także zadbać o pergole oraz ogrodzenie – dzięki temu unikniemy w późniejszym okresie zdeptania czy zamalowania świeżych pędów naszych kwiatów.

Wiosenne przycinanie roślin

Jeśli roztopy są już za nami, a coraz cieplejsze słońce ogrzewa nasze rośliny, należy rozpocząć przycinanie bylin i krzewów kwitnących na tegorocznych pędach. To przede wszystkim trawy ozdobne, hortensje bukietowe, budleje, wiciokrzewy czy glicynie – w przypadku róż warto zaczekać na kwitnięcie forsycji, bowiem to właśnie ten zwiastujący wiosnę krzew oznacza doskonały moment do przycięcia róż.

Wczesną wiosna dobrze jest również pozbyć się zeszłorocznych zaschniętych kwiatów bylin – przycinamy więc werbeny, kocimiętkę, ale też liliowce czy słoneczniczki. Dzięki temu zabiegowi nowe pędy będą miały lepszy dostęp do światła słonecznego.

Wiosną dobrze jest również zrobić przegląd drzew ozdobnych oraz krzewów – wycinamy martwe gałązki oraz pozbywamy się tych, które zostały uszkodzone przez zalegający śnieg czy silne wiatry.

Usuwanie kopczyków i agrowłókniny

Część roślin, która jest bardziej wrażliwa na zimno z pewnością została we właściwy sposób zabezpieczona na zimę. Mocne, wiosenne słońce może powodować przegrzanie niektórych krzewów, dlatego też konieczna jest stała obserwacja pogody i w ramach potrzeb odkrywanie roślin w ciągu dnia i zakrywanie ich wieczorem.

Całkowite odkopczykowanie niektórych roślin może narazić je na zmarznięcie – szczególnie, że minusowe temperatury zwłaszcza w nocy mogą pojawić się nawet do połowy maja!

Pierwsza pielęgnacja rabat

Po zimie na rabatach zalegają martwe liście, gałązki czy kwiaty, które należy stopniowo usuwać – dzięki temu wspomożemy dotarcie słońca do gleby i pobudzimy rośliny do wzrostu. Usunięcie martwych liści odsłoni także młode pędy, które powoli będą wychodzić z ziemi.

Na rabatach oprócz nowych kwiatów z pewnością już niebawem pojawią się pierwsze chwasty – warto je usunąć od razu, zanim wzmocnią swoje korzenie. Im więcej chwastów usuniemy o tej porze roku, tym mniejsza walka z odchwaszczeniem rabat czeka na nas w późniejszym okresie.

Oczyszczone rabaty dobrze jest także ściółkować – rodzaj ściółki wybieramy w zależności od wymagań rośliny. Kora doskonale sprawdzi się w przypadku iglaków i roślin kwasolubnych, podczas gdy wapień to doskonałe towarzystwo dla laurowiśni czy lawendy.

Pierwsze nawożenie

Wiosna to moment, w którym rośliny potrzebują dużo energii. Już wkrótce rabaty zapełnią się tulipanami, narcyzami czy czosnkami, a zaraz po nich rozkwitną peonie, róże czy wiciokrzewy. Nie bez znaczenia pozostaje zatem to, czym odżywimy glebę.

Od marca można rozpocząć stałe nawożenie rabat. Doskonale sprawdzi się mączka bazaltowa, ekstrakt z pokrzywy czy klasyczne nawozy bogate w azot. Stosujemy je w zależności od wymagań roślin, ale też stosując się do zaleceń producenta – dzięki temu zabiegowi ogrodowa roślinność odwdzięczy się nie tylko wspaniałym wzrostem, ale również wspaniałym kwitnieniem.

Wiosna to wspaniały czas zarówno dla roślin, jak i dla nas – pierwsze promienie słońca pobudzają nas do życia, a przebijające się z pod śniegu krokusy i szafirki dają nadzieję na szybkie nadejście lata. Zapoznaj się z ofertą naszego sklepu ogrodniczego w Grodzisku Mazowieckim!