Większość właścicieli ogrodów słusznie zakłada, że rośliny należy przede wszystkim podlewać latem, w trakcie ich sezonu wegetacyjnego. Ale właściwa pielęgnacja roślin ogrodowych zależna jest nie tylko od pory roku, ale przede wszystkim – od pogody oraz indywidualnych preferencji poszczególnych roślin. Kiedy i w jaki sposób zatem je podlewać?
Dla roślin woda jest niezwykle istotna – to dzięki niej mogą transportować pożywienie i przeprowadzać proces fotosyntezy. Niektóre z roślin potrzebują wody znacznie więcej niż inne, nie wszystkie również wystarczy podlewać jedynie latem. Przedstawiamy krótki poradnik o podlewaniu, dzięki czemu twoje rośliny ogrodowe będą cieszyć się dobrym zdrowiem oraz pięknym wyglądem.
Jakie rośliny potrzebują nawodnienia?
Zmieniający się klimat sprawia, że właściwa opieka nad ogrodem może być nieco utrudniona. Co do zasady podlewania wymagają przede wszystkim młode rośliny, które dopiero co zostały zasadzone. Właściwe nawodnienie pomaga im rozwinąć system korzeniowy, a zatem finalnie czerpać wodę z naturalnie dostępnych źródeł.
Rośliny ogrodowe, które są dobrane zgodnie ze strefą klimatyczną po adaptacji nie wymagają nadmiernego podlewania – wyjątkiem są długie okresy suszy, podczas których nie mają szans na właściwe pobranie jej z gleby.
W naszych ogrodach jednakże coraz częściej goszczą rośliny egzotyczne, które doskonale radzą sobie w polskiej strefie klimatycznej. Niektóre – jak lawenda – nie potrzebują dużo wody. Inne z kolei wywodzą się z lasów tropikalnych lub porastają tereny nadmorskie, a co za tym idzie – wymagają stałego nawodnienia, jeśli nie rosną w pobliżu zbiorników wodnych. Dlatego też decydując się na zakup nowych roślin do ogrodu warto zapoznać się z ich wymaganiami – nie tylko co do gleby i nasłonecznienia, ale również odnośnie podlewania.
Czy rośliny w ogrodzie trzeba podlewać cały rok?
Okres wegetacyjny to moment, w którym większość roślin potrzebuje dużego dostępu do wody. W przypadku częstych opadów nie jest wymagane podlewanie roślin – warto jednak mieć na uwadze, że dla roślinności znacznie lepszym opadem jest mżawka aniżeli silna ulewa. W tym drugim wypadku woda po prostu spływa zamiast wsiąknąć swobodnie w glebę.
Dla prawie wszystkich roślin okres wegetacyjny to wiosna oraz lato. O ile w przypadku pierwszych ciepłych miesięcy gleba najczęściej jest jeszcze wilgotna ze względu na roztopy, o tyle w czerwcu oraz w lipcu mamy coraz częściej w Polsce długie okresy suszy połączone z wysokimi temperaturami, co sprawia że rośliny wymagają szczególnej pielęgnacji, w tym regularnego podlewania.
Podlewanie jest ważne także jesienią, jednakże ze względu na wzmożone opady, a także zakończenie okresu wegetacyjnego nie powinno ono być tak obfite jak latem. Podlewanie ogrodu potrzebne jest także zimą, jeśli jest ona bezśnieżna i sucha. Dotyczy to przede wszystkim roślin zimozielonych, jak popularne tuje, laurowiśnie czy różaneczniki, które tracą swoje zasoby wody poprzez odparowanie jej z powierzchni liści.
Jak i kiedy podlewać rośliny w ogrodzie?
Podlewanie roślin w ogrodzie powinno być dopasowane do pogody oraz do okresu wegetacyjnego. Zimą należy zadbać przede wszystkim o rośliny zimozielone – podlewamy je wtedy, gdy nie ma opadów atmosferycznych oraz nie występują minusowe temperatury. Nie należy podlewać ogrodu w momencie, w którym ogród pokryty jest śniegiem – spodnia warstwa zimowej pierzyny dostarcza roślinom wystarczającej ilości wody, a także chroni przed przemarznięciem.
W zależności od intensywności opadów zimą i wiosennych roztopów wiosenne podlewanie ogrodu powinno być znikome lub bardzo obfite. Warto zatem ilość podlewania dostosować przede wszystkim do warunków, które panują lokalnie.
Podobnie podlewanie wygląda latem – jeśli przez dłuższy czas panuje deszczowa aura, regularne nawadnianie roślin nie jest konieczne. W przypadku długiego okresu suszy, zwłaszcza podczas wyjątkowo silnych upałów należy zadbać o ogród w wyjątkowo rozważny sposób. Co to dokładnie oznacza?
- W trakcie silnych upałów nie powinno się podlewać roślin zimną wodą – warto postawić na zebraną wcześniej deszczówkę.
- Podlewaj ogród wcześnie rano oraz późnym popołudniem lub wieczorem.
- Jeśli decydujesz się na podlanie ogrodu w ciągu dnia, staraj się wybierać zawsze stronę zacienioną, aby nie uszkodzić liści roślin.
- Staraj się podlewać ogród delikatną mgiełką, a nie silnym strumieniem – w ten sposób woda lepiej wsiąknie w glebę i odżywi korzenie.
Co jest lepsze – system nawodnienia czy podlewanie klasyczne?
Posiadanie ogrodu, choć z pewnością jest przyjemnością, wiąże się również z obowiązkami – to nie tylko pielęgnacja w postaci odpowiedniego pielenia czy nawożenia, ale przede wszystkim podlewania, szczególnie w okresie długiej suszy. Trudno zadbać o to w trakcie urlopu, dlatego też doskonałą alternatywą dla klasycznego szlaucha jest system nawadniania.
System kropelkowy dostarcza wodę bezpośrednio do gleby co znacznie zmniejsza ilość odparowanej wody. Dodatkowo można wykorzystać w nim deszczówkę, a zatem wprowadzić w pełni ekologiczny obieg wody.
Podlewanie ogrodu jest niezbędne i ten pielęgnacyjny zabieg należy przeprowadzać cały rok. Ważne jest dostosowanie podlewania nie do pory roku, ale do warunków atmosferycznych, jakie panują na danym obszarze. Warto też poznać indywidualne preferencje poszczególnych roślin, co pomoże nie tylko w dobrym doborze stanowiska, ale również we właściwym nawodnieniu, aby mogły one oczarować swoich właścicieli najpiękniejszymi kwiatami świata.