Chcesz mieć piękny ogród w przyszłym roku? Zaplanuj prace ogrodowe jeszcze na ten rok!
Niezależnie czy jesteś właścicielem wieloletniego ogrodu, czy dopiero zaczynasz go tworzyć, ze względu na specyfikę jesieni, jest ona idealną porą roku na sadzenie roślin i inne prace ogrodnicze!
Dlaczego jesień to idealny czas na sadzenie?
Jesień to wspaniała pora roku, zarówno ze względu na jej walory wizualne spowodowane zmianami kolorów, jak również na fakt, że tworzy idealne warunki do sadzenia nowych roślin.
Jak wszystkim wiadomo, jesień następuje po ciepłym i słonecznym lecie, przez co podłoże jest ciepłe, nieprzemarznięte. Rośliny chętnie się w takich warunkach rozwijają.
Gleba charakteryzuje się dobrym nawodnieniem, co umożliwia lepszy i szybszy rozwój systemu korzeniowego. Roślina posadzona jesienią zdąży w tych warunkach rozwinąć się i przystosować do nowych warunków bytowych. Dlatego jej kondycja będzie lepsza w przyszłym sezonie wegetacyjnym.
Przygotowanie do sadzenia.
Zanim zaczniesz kopać dół, odchwaść powierzchnię. Zminimalizujesz wystąpienie konkurencji między chwastami a posadzoną rośliną o wodę i składniki pokarmowe. Jeśli zakupiona sadzonka ma pojedyncze małe chwasty, również je usuń.
Ważne aby usuwać chwasty z korzeniem!
W szczególności wypiel perz, powój czy ostrożeń, ponieważ te rośliny są w stanie się zregenerować z najmniejszych pozostałości w glebie.
Dopasuj wielkość dołu do bryły korzeniowej sadzonej rośliny.
Niezależnie czy sadzisz drzewo o wielkiej bryle korzeniowej czy bylinę o średnicy bryły 20 cm. Zawsze staraj się aby wykopywany dół był dwukrotnie większy od bryły sadzonki.
Przygotuj odpowiednie podłoże do uzupełnienia dołu.
Masz glebę gliniastą, ilastą, zwięzłą?
Sadząc rośliny w ciężkiej glebie, uzupełnij nową ziemię o kompost, piasek lub mielona korę. Dno otworu możesz urozmaicić o drenaż wykonany ze żwiru. Ta czynność będzie zapobiegać zastoinom wody w korzeniach, dzięki czemu nie będą gniły.
Masz glebę ubogą w mikroskładniki?
W tym przypadku zapraw dół ziemią z nawozem wieloskładnikowym, mineralnym.
Jak sadzić rośliny w pojemniku?
- Sprawdź nawodnienie bryły korzeniowej – powinna być wilgotna.
Jeśli jednak brakuje wody w korzeniach, włóż roślinę do wiaderka z wodą i pozostaw na chwilę.
- Ostrożnie wyjmij roślinę z pojemnika.
Chcąc wyjąć roślinę z doniczki należy możliwie delikatnie chwycić ją za nadziemną część. W zależności od jej ukorzenienia mogą pojawić się trudności w wyjęciu z doniczki. W takiej sytuacji spróbuj delikatnie od góry uderzać w rant osłony, jeśli się ona nie zsuwa trzeba zastosować nieco bardziej radykalne rozwiązanie – rozetnij doniczkę.
- Sprawdź stan korzeni.
Korzenie powinny być zdrowe, ładnie zagęszczone bez widocznych elementów zgnilizny czy jaj pasożytów.
Jeśli bryła korzeniowa sadzonki ma mocno zbity system korzeniowy, rozluźnij go.
Wykonaj pionowe nacięcia w kierunku nadziemnej części rośliny. Ilość i głębokość nacięć dostosuj do stopnia zbicia bryły.
Jak sadzić rośliny z gołym korzeniem?
Bieżąca pora roku idealnie nadaje się do sadzenie roślin bez bryły korzeniowej.
- Namocz dokładnie korzenie
Włóż sadzonki do wody na około 4h, w ten sposób tkanki odzyskają sprężystość i witalność.
- Sprawdź stan korzeni
Gdy korzenie będą dostatecznie nawodnione czas na usuwanie ich zniszczonych elementów. Usuń wszystkie widocznie uszkodzone korzenie, a całą resztę lekko skróć. Takie podcięcie zaktywizuje korzenie do dalszego rozwoju i regeneracji.
NAJWAŻNIEJSZE PRZY SADZENIU
- Ogromną rolę podczas sadzenia pełni miejsce „styku” rośliny z ziemią, w której rośnie-tzw. odziomek. Podczas sadzenia roślin jest to najważniejszy element, o który należy zadbać. Miejsce to nie może być przysypane ziemią (udusimy roślinę) ani zbyt mocno wyniesione nad ziemię (roślina posadzona zbyt płytko straci równowagę).
Sadząc niech przyświeca Ci cel – muszę wsadzić roślinę na takiej wysokości na jakiej rosła w pojemniku.
Niezależnie w jakim gruncie sadzisz nowe rośliny, warto po posadzeniu obficie je podlać. Jeśli chcesz ułatwić im adaptacje w nowych warunkach podlej je humusem w płynie. Pamiętaj jednak aby rozrobić go z wodą zgodnie z instrukcją producenta