Aranżacja ogrodu to ogromne wyzwanie, zwłaszcza jeśli zależy nam na wspaniałym efekcie końcowym i bioróżnorodności. Odpowiedni dobór drzew oraz krzewów pozwala nam również na dość spore oszczędności – na przykład na ogrodzeniu. Jak jednak zrobić to dobrze, aby naturalne ogrodzenie prezentowało się efektownie?
Nie ma jednej recepty na piękny i naturalny żywopłot. Wiele zależy od efektu, jaki chcemy osiągnąć – czy ma on być zimozielony, kwitnący czy może stanowić trudną barierę do przejścia – a także od miejsca naszego zamieszkania. Bo choć w Polsce klimat w każdym regionie mamy podobny, to jednak te drobne różnice tak w opadach jak i zimowych temperaturach mogą wpłynąć na nasze rośliny.
Naturalne ogrodzenie – z czego można je zrobić?
Gdy myślimy o żywopłocie, najczęściej przychodzą nam na myśl krzewy. I owszem, taki żywopłot jest najpopularniejszy i dzięki łatwemu formowaniu pozwala nam na utrzymanie odpowiedniej wysokości. Stosunkowo niski żywopłot nie zabiera nam również przestrzeni – docenią to szczególnie osoby, które mają nieruchomości w malowniczych regionach Polski.
Drzewa jednak również doskonale sprawdzą się jako forma naturalnego ogrodzenia. Można je wpleść pomiędzy krzewy, albo stworzyć z nich wspaniałą barierę samodzielnie. Drzewka ozdobne, które w takiej roli sprawdzą się idealnie to przede wszystkim graby oraz buki. Mimo, że nie są one zimozielone, ich jesienne liście opadają dopiero wraz z pojawieniem się nowych na wiosnę, zatem przez cały rok stanowią doskonałą ochronę przed niepotrzebnymi spojrzeniami.
Na żywopłot bardzo często stosuje się również drzewa iglaste, jak sosny czy świerki – tu jednak warto pamiętać o tym, że aby zachować ich niski pokrój wymagają one przycinania. O ile sosny doskonale znoszą piaszczysty teren, o tyle świerki potrzebują dostępu do wody – jeśli zatem posiadasz działkę w miejscu, gdzie o wodę jest trudno, lepiej postawić na mniej wymagające rośliny.
Zimozielony żywopłot – czy takie są tylko tuje?
Gdy myślimy o naturalnym żywopłocie, który będzie nas odgradzał od sąsiadów czy od drogi, w pierwszej kolejności chcemy aby był on zimozielony. Do najpopularniejszych roślin na żywopłoty w takiej formie zalicza się przede wszystkim tuje. Stosunkowo szybko rosną i z czasem tworzą gęstą zaporę przed światem zewnętrznym.
Alternatywą dla żywotników jest coraz popularniejsza laurowiśnia. Warto jednak pamiętać, że ze względu na nieco niższą mrozoodporność nie sprawdzi się w każdym regionie. Na szczęście to nie jedyne rośliny, które tworzą zieloną ścianę także zimą.
Jeśli zależy ci na roślinach zielonych przez cały rok, rozważ jeszcze:
- ognika szkarłatnego – jego dodatkowym atutem są kolorowe owoce, które zdobią krzew zimą. Ogniki posiadają również duże kolce, co jest oczywiście cenione na żywopłot;
- berberysa zimozielonego – to roślina, która szybko się rozkrzewia, a w połączeniu z berberysem purpurowym tworzy znakomity i ozdobny żywopłot przez cały rok;
- ligustra zimozielonego – rośnie bardzo szybko i jest bardzo gęsty, dzięki czemu stworzysz zieloną ścianę nie do przejścia!
Mówiąc o roślinach zimozielonych nie można również nie wspomnieć o jałowcach. To naturalny gatunek dla naszego obszaru geograficznego, a swoim wyglądem przypomina na pierwszy rzut oka tuje. Zaletą jałowca jest to, że lubi słońce i nie wymaga nadmiernego podlewania.
Najlepsze krzewy na żywopłot
Jeśli nie zależy ci na idealnie zielonej ścianie całorocznej, lub chcesz ją przełamać, koniecznie musisz zapoznać się z innymi krzewami, które są wręcz stworzone do żywopłotów! To między innymi kwitnąca na samym początku wiosny forsycja, a także tawuła biała czy pęcherznica, która zachwyca czerwonymi lub limonkowymi liśćmi.
Na żywopłot sprawdzi się również krzewuszka – pięknie kwitnie latem – a także głóg, który można poprowadzić w formie krzewu, ciesząc się kwiatami na wiosnę i owocami na jesieni.
Czy to jedyne żywopłotowe propozycje? Nie! Idealny żywopłot nie istnieje i do jego stworzenia możesz wykorzystać każdą roślinę. Sprawdzą się do tego tak róże, jak i różnorodne pnącza takie jak bluszcz czy glicynia. Tak naprawdę, naturalne ogrodzenie zależy tylko od twojej wyobraźni i od finalnego efektu, jaki chcesz osiągnąć.