Regularne nawożenie ogrodu jest konieczne – rosnąc i kwitnąc rośliny pobierają z gleby cenne składniki mineralnej, przez co gleba ubożeje. Z nawożeniem należy jednak być ostrożnym – przenawożenie roślin może przynieść odwrotny skutek i zamiast cieszyć się bujną zielenią, będziemy ratowali resztki ogrodu. Jednym z ważniejszych momentów na nawożenie ogrodu jest jesień – ale uwaga, nie każdy nawóz można wtedy stosować!
Jesienne nawożenie ogrodu ma na celu przygotować rośliny do zimowego letargu. Odpowiednie składniki mineralne, jak fosfor, zostają pobrane do korzeni i bulw uodparniając rośliny na nadchodzące mrozy oraz suszę. Ostatni dzwonek na jesienne nawożenie to listopad. Zobacz, jakiego nawozu używać by ogród odwdzięczył ci się wiosną!
Jakie są rodzaje nawozów?
Na rynku dostępnych jest bardzo wiele nawozów – część z nich ma działanie uniwersalne, część dedykowana jest konkretnym gatunkom roślin. Większość dostępnych w sprzedaży nawozów posiada wysokie stężenie azotu – jest to bardzo ważny składnik dla roślin, który pobudza ich wzrost, dlatego też jesienią powinniśmy z niego zrezygnować.
Stosowanie nawozów z wysokim stężeniem azotu jesienią może zaburzyć okres wegetacji roślin – zamiast szykować się do zimowego snu, wciąż będą zachwycać soczystą zielenią i bujnym kwitnieniem. W konsekwencji są bardziej narażone na mróz i silne podmuchy wiatru.
Do ostatniego nawożenia, które zaczyna się już w drugiej połowie sierpnia, stosujemy preparaty jesienne, kompost, obornik lub zielony nawóz.
Jaki nawóz jest najlepszy?
Najbardziej uniwersalnym nawozem, którego też nie da się przenawozić jest kompost. Możemy go stosować przez cały rok bez obaw, że zaburzymy cykl rozwoju roślin. Doskonale spulchnia ziemię doprowadzając do korzeni wodę, a także składniki mineralne. Jeśli masz za mało własnego kompostu możesz również dokupić go w formie granulatu – pod wpływem wody zacznie „rosnąć” stając się doskonałą ochroną i nawozem dla twojego ogrodu.
Doskonale w formie jesiennego nawozu sprawdzi się również obornik. Stosuje się go przede wszystkim do warzywników, jednak nie częściej niż co dwa lata. Obornik sprawia, że ziemia staje się próchnicza i bardzo bogata w minerały, które wyciągnięte zostały przez bujnie rosnące latem warzywa. Obornik możemy użyć naturalny lub granulowany – opcja granulowana jest pozbawiona nieprzyjemnego zapachu, jest też łatwiejsza w dawkowaniu. Ważne aby nie stosować tego nawozu latem ani wczesną jesienią.
Ciekawym jesiennym nawozem jest również nawóz zielony. To nic innego, jak odpowiednio dobrane rośliny, które siejemy jesienią, a wiosną przekopujemy, co znacząco wzmacnia glebę. Do takich roślin zalicza się biała koniczyna, rzepak, facelia czy żyto.
Czy gotowe nawozy są dobre?
Jeśli nie masz czasu na rozsypywanie kompostu, sianie koniczyny czy nie chcesz stosować obornika, doskonałą alternatywą są gotowe nawozy. Pamiętaj, aby o tej porze roku wybierać nawozy jesienne pozbawione azotu – jeśli masz problem z wyborem najlepszego nawozu do swojego ogrodu, koniecznie odwiedź nasz punkt sprzedaży cash & Carry. Z przyjemnością podpowiemy jaki nawóz najlepiej sprawdzi się w twoim ogrodzie!
Jesienią pamiętaj też o wapnowaniu ogrodu – to zabieg, który przeprowadzamy średnio co 4-5 lat. Polega on na rozrzuceniu wapna ogrodniczego lub nawozu bogatego w wapń. Ten proces jest szczególnie ważny w przypadku trawników oraz ogrodów, których pH gleby jest bardzo kwaśne.
Gotowe nawozy są równie dobre, jak te naturalne, dlatego nie bój się wybierać takich środków, które są dla ciebie łatwiejsze w użyciu.
Listopad to ostatni dzwonek by przygotować ogród na zimę, dlatego jeśli planujesz ostatnie nawożenie, koniecznie zrób to teraz!