Marzenie każdego ogrodnika to kwitnący ogród, który przez cały rok zachwycać będzie feerią barw. O ile wiosna i lato są tego doskonałym przykładem, o tyle ogród jesienny i zimowy przeważnie kojarzy się z szarością. Tymczasem odpowiedni dobór roślin może sprawić, że każdego dnia rabaty będą zachwycać wyjątkowymi kolorami!
Za pierwszy symbol wiosny uważa się przebiśniegi, które zwiastują przebudzenie ogrodu. Choć faktycznie są one zwiastunem coraz dłuższych i cieplejszych dni, nie one pierwsze budzą się z zimowego snu – wyprzedzają je urocze stokrotki, a także kwitnące zimą ciemierniki. Planowanie ogrodu, który cały rok będzie pełen koloru nie jest proste bez znajomości roślin, dlatego przed rozpoczęciem najważniejszych prac warto zapoznać się z krzewami i bylinami, które nadadzą rabatom uroku.
Zimozielona aranżacja, czyli podstawa całorocznego ogrodu
O ile wiosną i latem ogród wydaje się być pełen życia i momentami nawet przytłaczający, od jesieni powoli pustoszeje, szczególnie gdy liście zgubią już ostatnie krzewy i drzewa liściaste. Tworząc rabaty warto zatem zadbać by pojawiły się na nich także rośliny zimozielone, które w zależności od gatunku, kwitną także wiosną i latem.
Na rabatach zimozielonych powinny znaleźć się zatem:
- Pierisy i rododendrony;
- Suchodrzew mirowaty oraz suchodrzew mirtolistny;
- Głogownik;
- Laurowiśnia;
- Mahonia;
- Ogniki – choć czas ich kwitnienia przypada na wiosnę, największą ozdobą ogników są ich korale, które pojawiają się jesienią i pozostają na krzewach aż do kolejnej wiosny. To właśnie one wprowadzają do zimowego ogrodu kolor i są zaproszeniem dla wielu ptaków, które chętnie sięgają po lekko przymrożone owoce.
Rośliny zimozielone to także powszechne tuje, jak i nieco zapomniane cisy i jałowce, które są naturalnymi gatunkami w Polsce. Warto pomyśleć o odmianach szczepionych na pniu, które mogą górować nad ziołowymi i kwiatowymi rabatami. Elegancji ogrodowi zimą dodadzą także trzmieliny oraz bluszcz pospolity.
Kwitnący ogród zimą – czy to możliwe?
Choć zimą najmocniej w oczy rzucają się owoce ogników, nie oznacza to, że nie jest to odpowiedni czas na zachwycenie się kwitnącymi kwiatami. Jako pierwsze pojawiają się ciemierniki, które mogą zakwitnąć już w grudniu, choć najczęściej pierwsze kwiaty pojawiają się w lutym.
Pod koniec zimy kwiatami obsypane są także niektóre drzewa i krzewy, w tym fioletowy wawrzynek wilczełyko.
Pierwsze zwiastuny wiosny – ogród wiosenny
Z przybyciem wiosny kojarzy się przede wszystkim forsycja, występująca w wielu odmianach, która potrafi zakwitnąć już w marcu. Choć zdecydowanie jest to krzew sprawdzający się w roli rośliny na żywopłot, stanowi on doskonałe tło dla roślin cebulowych, które są oznaką przedwiośnia. To przede wszystkim przebiśniegi, zawilce i krokusy – warto je posiadać w swoim ogrodzie nie tylko ze względu na wyjątkowy efekt wizualny, ale także by wspomóc budzące się do życia owady zapylające. To właśnie te pierwsze kwitnące rośliny są często dla nich ratunkiem oferując pierwszy nektar.
Wraz z nadejściem cieplejszych dni na rabatach rozpoczynają kwitnienie także ranniki oraz rośliny skalniakowe, w tym żagwin i ubiorek wiecznie zielony. Od tego momentu każdego dnia ogród będzie zachwycał coraz większą ilością kolorów, bowiem w fazę kwitnienia wejdą zaraz tulipany, narcyzy, a także floksy skrzydlaste.
Koniec marca i początek kwietnia to także czas wyjątkowych drzew ozdobnych, jak śliwa wiśniowa, która jest pachnącą ozdobą wiosennego ogrodu. Jeśli na rabacie nie ma miejsca na klasyczne drzewo, dobrym rozwiązaniem jest śliwa szczepiona na pniu, która w późniejszym okresie będzie również zachwycać purpurowymi liśćmi oraz czerwonymi owocami.
Wiosenne szaleństwo, czyli kwietny szał
Koniec kwietnia i początek maja to prawdziwie kwietny festiwal. To właśnie w tym okresie do życia, po długim zimowym śnie, budzi się większość roślin. Żywopłoty z tawuł pokryją się białymi kwiatami, owady wabić będą drzewka owocowe, a na rabatach zaczną kwitnąć niezapominajki, kukliki, serduszki okazałe, a także bodziszki.
To dobry moment na wysiewanie kwiatów jednorocznych, które pojawią się w połowie lata, jak i na pierwsze rośliny w donicach, które można wystawić na balkon już po przymrozkach np. surfinie, begonie oraz pelargonie.
W pełni wiosny, czyli pod koniec maja zaczynają kwitnąć orliki, łubiny, liliowce, przetaczniki, czosnki ozdobne, barwinek, chabry, miodunki, czy trzykrotka. Długie kwitnienie rozpoczynają także kocimiętka oraz werbena, które swoimi kwiatami i zapachem będą cieszyć jeszcze przez kilka tygodni.
Maj należy także do glicynii, która oplata altanki, wiciokrzewów, które są niezwykle miododajne oraz do lilaków, które są elementem polskiego krajobrazu. Na rabatach zakwitną także mahonie, jaśminowce, derenie oraz magnolie. Kolorami zachwycą azalie japońskie, a już pod koniec miesiąca dołączą do nich rododendrony, a także krzewuszki i pigwowce.
Czerwiec należy do kwiatów!
Choć najwięcej kwiatów budzi się do życia w maju, to na czerwiec przypada apogeum kwitnienia. Do wielu roślin, które rozpoczęły kwitnienie w maju dołączają wspaniałe goździki, naparstnice i peonie zwane też piwoniami.
Na rabatach kwitną także parzydła leśne, astry, dzwonki, funkie, rozchodniki czy rozwary, a także zioła. Coraz mocniej rozkwitają także clematisy, hortensja pnąca, ale również i róże, które w zależności od odmiany będą ozdobą ogrodu aż do mrozów. W czerwcowym ogrodzie nie powinno zabraknąć także kaliny, pięciorników oraz złotokapów.
Pełnia lata w ogrodzie – czym zaskakuje lipiec?
Wiele kwiatów, które rozpoczęły kwitnienie wczesną wiosną i w maju powoli przygotowuje się do zimy wydając nasiona i owoce. Część, jak kocimiętkę należy przyciąć, aby miała szansę powtórzyć kwitnienie. Na rabatach zakwitają szałwie omszone, lawendy, ale też i rudbekie oraz jeżówki. Dołączają do nich ostróżki, floksy wiechowate, juki, malwy, pysznogłówki czy liatra kłosowa.
Lipiec to również czas hortensji, które rozpoczynają swój festiwal. Każdego dnia kolory ich kłosów będą się delikatnie zmieniać, wprowadzając do ogrodu dużo życia.
W kolorach zachodzącego słońca, czyli sierpniowe rabaty
Rośliny, które rozpoczęły kwitnienie w lipcu wciąż są w pełnym rozkwicie. Dołączają do nich dzielżany, astry, krawnice i marcinki. Pojawia się także dziewanna oraz mieczyki, którym towarzyszą przepiękne dalie. Zaczynają kwitnąć również nawłocie, które pokryją rabaty żółtym kwieciem.
Miłośnicy ogrodów z pewnością ucieszą się z milina, który właśnie teraz pełen jest kolorowych kwiatów, podobnie jak budleja Dawida, która wabi wspaniałe motyle.
Schyłek lata i początek jesieni w ogrodzie
Wrzesień to czas wrzosów, które pokrywają leśne polany i kwietne rabaty. Dołączają do nich wspaniałe astry, które występują w wielu kolorach tęczy. Wciąż rabaty pełne są kolorów dzięki hortensjom, ziołom i dziewannom, oraz roślinom jednorocznym, które rozsiewają się po ogrodzie.
W październiku ogród będą zdobić jednoroczne chryzantemy oraz niezwykle pięknie przebarwiające się liście drzew i krzewów liściastych. Nadszedł czas by zamiast kwiatów rabaty zdobiły owoce dereni, pigwowców, ogników, mahoni czy jabłoni.
Kwitnący gród każdego dnia wygląda inaczej, szczególnie jeśli znajdą się w nim rośliny rozpoczynające okres kwitnienia w innym okresie. Niektóre z kwiatów rozpoczynają pokaz kolorów już zimą, a niektóre zdobią rabaty także pokryte śniegiem dając także szanse na zdobycie pożywienia stałym mieszkańcom, którzy z pewnością wniosą wiele radości obserwatorom.